Antalya Gayrimenkul Avukatı

Antalya Gayrimenkul Avukatı | Efe Hukuk Bürosu

Gayrimenkul Hukuku | Antalya Gayrimenkul Avukatı

Eşya hukukunun önemli parçası olan Gayrimenkul Hukuku ,Türkiye de, ve Türkiye’nin önemli turizm kentlerinden olan Antalya’da eşya hukukuna ilişkin uyuşmazlıkların büyük bir kısmını oluşturmaktadır .Gayrimenkul hukuku içerisinde bir çok detayın ve istisnanın bulunduğu geniş ve zorlu bir hukuk dalıdır. Bu alanda, hukuki danışmalık almadan hareket edilmesi ileride ciddi sıkıntılarla karşılaşılması muhtemeldir bu nedenle hem yerli hem de yabancı vatandaşların gayrimenkul edinme hakkı Türkiye mevzuatına uygun çözümlemesi gereken bir husustur Gayrimenkul konusunda profesyonel kadromuz tarafından verilen bu hizmet, danışmalık ve dava vekilliği hizmeti olarak yürütülmektedir Gayri resmi hukukundaki hizmetlerimiz şunlardır :

 

Gündeme en fazla gelen gayrimenkul davaları nelerdir ?

İnşaat sektörünün hızla geliştiği özellikle Antalya firmalarının konut ve iş yerlerini hızlı bir şekilde inşa ederek sattığı son on 10 yılda konut sayısı ile doğru orantılı olarak gayrimenkul hukuku uyuşmazlıkları ve gayrimenkul davaları da son derece hızlanmıştır, satılan gayrimenkullerin maketten satın alınması sonucu oluşan sıkıntıların yol açtığı davaların sonucunda avukat ihtiyacını artıran sebeplerin başında gelmektedir .Bu tür davaların başında müteahhit satış vaadi sözleşmesine taahhüt ettikleri  zamanda inşatları bitirmemesi ve alıcıya teslim etmemesi uygun kalitede olmaması ve ya uygun özelikler barındırmaması karalaştırılan ücret dışında ücret talep etmeleri yaşanan gecikmeler sebebi ile ortak alanlar ve aidatlar konusunda oluşan problemler

Sözleşmelerde dikkat edilmesi gerekenler ?

Satış vaadi sözleşmesinde kullanılan ifadeler son derece önemlidir satış vaadinde bulunan kişinin sorumluluklarını düzenleyen maddeleri ucu açık ifadeler açılacak bir davada bir takım gecikmelere ve problemlere yol açabilir dolayısıyla binlerce lira değerinde ev alırken imzalayacağınız sözleşmenin bu alanda profesyonel bir gayrimenkul avukatı tarafından incelenmesini tavsiye ediyoruz

 • Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi
 • Gayrimenkule tecavüzün engellenmesi
 • Kat karşılığı inşaat sözleşmesi
 • Kat mülkiyeti
 • Kira sözleşmesinden kaynaklı hapis hakkı davası
 • Kira sözleşmesi hazırlamak
 • Kira tespit davası
 • Müdahalenin men’i davası
 • Ortaklığın sonlandırılması davası
 • Ön alım davası
 • Tapu fes davaları
 • Tapu kaydının düzeltilmesi davası
 • Tespit davası
 • Tahliye davaları
Gayrimenkul Davasında Avukat Tutmak zorunda mıyız ?

 

Gayrimenkul davalarında  avukat tutma zorunluluğu yoktur. Taraflar isterlerse davalarını kendileri açabilirlrler. Fakat, gayrimenkul davaları birçok teknik boyutu olan davalardır. Tarafların yapacağı en küçük hata davanın kaybedilmesine neden olabilir. Gayrimenkul davalarının önemi nedeniyle bir profosyonel hukukçu aracılığıyla davanın takip edilmesi tarafların yapacağı olası hataları ortadan kaldıracaktır.

Gayrimenkul Avukatının görevleri

Gayrimenkul hukuku genel olarak kişilerin gayrimenkuller üzerindeki mülkiyet haklarını ve buna bağlı bir çok konuyu düzenleyen hukuk dalıdır.

Büromuz gayrimenkul hukuku kapsamında;

1. Mülkiyet hakkının anlaşmazlık olduğu mülkiyet davalarında,

2. Gayrimenkul alım ve satımlarında alıcı veya satıcıyı vekaleten temsil işlemlerinde,

3. Yabancı uyrukluların Türkiye’deki gayrimenkul alım ve satımı prosedüründe ihtiyaç duyulan sözleşmelerin hazırlanması, satıcı ve alıcı arasındaki ilişkilerin yürütülmesi,hukuki uyuşmazlıkların giderilmesi işlemlerinde,

4. Tapu intikali aşamasından önce gayrimenkul hakkında hukuki araştırmanın yapılması ve intikal için zorunlu olan izinlerin alınması işlemlerinde,

5. Gayrimenkul kiraları konularında ve gayrimenkul ile ilgili her türlü hukuksal sorunda hizmet vermektedir.

vekalet nedir

Bir kişinin kendisi yerine seçtiği başka bir kişinin belirli hallerde işini halletmesi ve o işi sonuçlandırması için verdiği yazılı ve imzalı belge vekaletname oluyor.

Gayrimenkul avukatına vekalet nasıl verilir ?

 

Vekaletname çıkartmak için, nüfus cüzdanı ya da pasaportla birlikte kişinin bizzat kendisinin herhangi bir notere giderek, vekaletin hangi iş için gerekli olduğunu notere açıklayarak, uygun vekaletnamenin düzenlettirilmesi gerekmektedir. Vekalet verilecek kişinin adı-soyadı, TC kimlik numarası, açık adresinin mutlaka notere bildirilmesi gerekmektedir.

Vekalet neleri kapsar ?

Vekaletin kapsamı, sözleşmede açıkça gösterilmemişse, görülecek işin niteliğine göre belirlenir.

Vekalet, özellikle vekilin üstlendiği işin görülmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılması yetkisini de kapsar.

Vekil, özel olarak yetkili kılınmadıkça dava açamaz, sulh olamaz, hakeme başvuramaz, iflas, iflasın ertelenmesi ve konkordato talep edemez, kambiyo taahhüdünde bulunamaz, bağışlama yapamaz, kefil olamaz, taşınmazı devredemez ve bir hak ile sınırlandıramaz.

Antalya Gayrimenkul Avukatı

bilgi için iletişime geçin.

Tapu ile ilgili daha fazla bilgi için  tapu dairesinin sayfasına tıklayabilirsiniz https://www.tkgm.gov.tr/tr

 

Antalya Gayrimenkul Avukatı

Antalya Gayrimenkul Avukatı Antalya Gayrimenkul Avukatı 

 


 

   ANTALYA GAYRİMENKUL AVUKATI

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Whatsapp Destek Hattı
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Scroll to Top
Scroll to Top