Bilişim Suçları

Bilişim Suçları ve İnternet Suçları

Başkasına ait Fotoğraf veya Video yayınlanması

Başkasına ait sosyal paylaşım hesabında (facebook,twitter v.b) içerik yayınlamak ya da bir başkasının fotoğraf veya video’sunu izinsiz bir şekilde herhangi bir internet adresinde yayınlamak  özel hayatın gizliliğini ihlal suçudur.

Mail veya Facebook Hack

Çağımızda sıklıkla görülen bilişim suçları türlerinden birisi de bir başkasına ait herhangi bi internet sitesi hesabının veya e-mail hesabının çeşitli yollarla hukuka aykırı şekilde ele geçirilmesidir. Örneğin; Hotmail hesabı-Google hesabı ve sosyal ağlardan facebook ve twitter gibi  hesaplarınn ele geçirilmesi yaygınlaştığından “hackerlık suçu” tabir edilen bu cürüm ile kişiler mağdur edilmektedir.

İnternet veya e-mail hesaplarının ele geçirilmesi

İnternet üzerinde yer alan hesapların ele geçirilmesi durumunda birden fazla internet suçu işlenerek TCK madde 243’te düzenlenmiş olan olan bilişim sistemine hukuka aykırı girme suçu ortaya çıkmaktadır.  Bu suçun cezası 1 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır.

Başkasına ait e-maillerin yada sosyal ağ mesajlarının okunması suç mudur?

Sosyal ağlardaki özel mesajların ya da e-mail yazışmalarının okunması veya kaydedilmesi veya bunların ifşa edilmesi ile TCK 132’de düzenlenen haberleşmenin gizliliği ihlal suçu işlenmiş olur.  İnternet suçları arasında yer alan bu suçun cezası da eylemin niteliğine göre 1 ile 5 yıl hapis cezasıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Whatsapp Destek Hattı
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Scroll to Top
Scroll to Top