İşçi Hukuku – İşten Atılma Durumları

İş akitleri işveren tarafından haksız bir şekilde fesh edilen (işten atılan) işçilerin hakları nelerdir?

İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİNİN HAKLARI NELERDİR?

İşten çıkarılan işçinin yani iş sözleşmesi işvereni tarafından tek taraflı olarak feshedilmiş işçinin ilgili kanunlarca düzenlenmiş olan belli hakları vardır. 4857 sayılı İş Yasası’na göre işçi işveren tarafından alacaklı konuma gelmektedir. Bu gibi durumlarda işveren işçi ile anlaşma yoluna gitmektedir. İşveren ve işçi ikale anlaşması yaparak iş sözleşmesini bozmak adına yeni bir sözleşme yapmış olurlar.

İkale sözleşmesi işveren ve işçi arasında yapılan ve kelime anlamı anlaşmayı bozma anlamına gelen bir sözleşmedir. İkale sözleşmesinde işveren ve işçi tıpkı işe girerken konuşup anlaşarak yaptıkları sözleşme gibi bu seferde işten ayrılırken konuşup anlaşarak bir sözleşme imzalarlar. Ortak noktada kendi çıkarlarını koruyarak yapılan bu anlaşmaya da ikale sözleşmesi denilmektedir.

ÇIKARILAN İŞÇİLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

İş akdinin feshedilmesi durumunda işverenin ilk olarak çalışana yazılı bildirim yapması gerekir. Yapılan bildirimde sözleşmenin neden fesh edildiği kesin bir şekilde belirtilmeli. Eğer çalışanın yeterliliği hakkında bir gerekçe varsa bunun için çalışanın savunması alınmalı.

Eğer işçinin çıkarıldığı tarihten önceki bir yıl içinde 90 gün prim ödemesi dolduysa işten çıktıktan sonra 100 gün sonra da sağlık hizmetinden faydalanabilir. 90 gün prim ödemesini tamamlamadıysa sadece 10 gün yararlanabilir.

 

Hakları Nelerdir ?

 

İşten Çıkarılan İşçinin Haklarını İse Şu Şekilde Sıralayabiliriz;

  • Kıdem tazminatı almalıdır,
  • İhbar tazminatı almalıdır,
  • Birikmiş ücretli izinlerin ücretini almalıdır,
  • İşten çıkış ihbarın yapıldığı güne kadar ki maaşını almalıdır,
  • Fazla mesailerin ücretleri almalıdır,
  • Ayrıca işten kovulan işçi haklı olduğunu düşünüyorsa işe iade davası açma hakkı da bulunmaktadır.
  • Eğer taraflar arasında ikale sözleşmesi yapıldıysa iş veren işsizlik ödeneği için vermesi gereken paranın tamamını işten çıkardığı işçiye temin etmek zorundadır.
  • İşten anlaşarak ayrıldığı için işveren bu süreyi göz önüne alarak 2-3 maaş ikramiye ödemesi yapabilir.

 

Nereye başvurmalılar.

 

 Ne kadar Tazminat alabilirler?

 

 

 

 

 

 

 

EFE  Avukatlık ve Arabuluculuk Ofisi – AVUKAT ANTALYA

“Koruyucu Ve Çözüm Odaklı Avukatlık”

EFE  Avukatlık ve Arabuluculuk Ofisi ; Antalya’da Avukat Ömer EFE tarafından kurulmuştur. Gerçek ve Tüzel Kişilere özel hukuki danışmanlık , tazminat avukatı, boşanma ve aile avukatı, bilişim avukatı, ceza avukatı, gayrimenkul avukatı, şirketler avukatı, icra ve iflas avukatlığı  ve yabancılar hukukuna kadar birçok alanda avukatlık hizmeti sunmaktadır.

EFE  Avukatlık ve Arabuluculuk Ofisi; Antalya merkezli olarak tüm Türkiye’de ve Uluslararası alanda yerli ve yabancı müvekkillerine Avukatlık hizmeti vermektedir.

15 Yıllık Tecrübe

Müvekkillerimizin memnuniyeti önce gelir Antalya

Avukat Antalya

Çözüm Odaklı

Çözüme odaklı ve önleyici hukuki hizmetler

Antalya Avukat

Ceza hukukumedeni hukuku, aile hukukuşirketler hukukuicra-iflas hukuku,boşanma hukukutüketici hukukuborçlar hukuku,bilişim hukukuticaret hukukutazminat davaları ve iş hukuku ve diğer hukuk dallarında hizmet vermek ve sorunların çözümlenmesine çalışmakta olan Antalya EFE Hukuk bürosu Antalya merkezli olmakla birlikte Türkiye genelindeki müvekkillerine de avukatlık ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Yabancı müvekkillerimiz için birlikte çalıştığımız çözüm ortaklarımız  ile en iyi şekilde hukuki hizmeti vermekteyiz.

Ofisimiz, Antalya Muratpaşa İlçesi Meltem Mahallesinde bulunmakta olup Antalya ‘nın her noktasından kolay ulaşım  sahip bir konumdadır.

1136 sayılı Avukatlık Yasası ve Türkiye Barolar Birliği Meslek kuralları gereğince Avukatlık mesleğinin gerektirdiği etik kurallar ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu çerçevesince müvekkillerimizin özel bilgilerinin gizliliğine ve her türlü hukuki sorununun çözümü için itina ile çalışmaktayız.

Hakkımızda | Antalya Avukat Ömer EFE

Antalya Avukat   EFE  Avukatlık ve Arabuluculuk Ofisi; Antalya’da Avukat Ömer EFE tarafından kurulmuştur. Gerçek ve Tüzel Kişilere özel hukuki danışmanlık , tazminat avukatı, boşanma ve aile avukatı, bilişim avukatı, ceza avukatı, gayrimenkul avukatı, şirketler avukatı, icra ve iflas avukatlığı  ve yabancılar hukukuna kadar birçok alanda avukatlık hizmeti sunmaktadır.

Müvekillerimize karşılaştıkları hukuki uyuşmazlıklarda en etkili hizmeti doğru şekilde sunarken hukuktaki gelişmeleri ve yeni yasal düzenlemeleri takip ederek hukuki alanda uygulamaktayız.

Başta Antalya olmak üzere tüm Türkiye’de pek çok yerli ve yabancı şahıs ve kurumlara konusunda yetkin ve çözüm odaklı avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Bize Danışın: +90 242 966 65 45

Hukuki alanda her konuda bize danışmaktan çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Whatsapp Destek Hattı
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Scroll to Top
Scroll to Top